3D AMELİYATSIZ İP ESTETİĞİ

3D İP TEKNİĞİ İLE AMELİYATSIZ YÜZ GERME

Teknoloji ve deneyimin birikimiyle sürekli gelişen ameliyatsız estetik yöntemler; hasta açısından uygulanması, sonrasındaki rahatlığı ve sonuçları nedeniyle daha fazla tercih ediliyor. Ameliyatsız yöntemlerden biri de uzun zamandır kullanılan "İplerle gençleştirme"dir.
PDO (Polidioksanon) adı verilen materyallerden elde edilen bu ipler cilt içine yerleştirildiğinde başlattığı aktivasyon sayesinde yeni kollajen ve elastin hücre üretimini tetikler. Elastikiyet kaybı, kırışıklık ve cilt sarkmaları gibi problemler yıpranmış cildin kendini onarmasısayesinde giderilebilir. Bu onarımı en üst seviyede gerçekleştirmek amacıyla farklı ip materyalleri ve şekilleri sürekli geliştirilmiştir.

Son olarak geliştirilen iplerle 3 D İP ESTETİĞİ diye anılan yöntem geli,ştirilmişti. PDO’dan elde edilen iplerin üzerinde birçok yönde birçok diken tarzı çıkıntılar mevcuttur. Bu özellikteki ip sayesinde cilt altında kuvvetli bir tutunma özelliği sağlanırken dokuya daha sağlam tutunur ve germe sağlar.

PDO iplerin özelliği nedir?

Polidioksanon adı verilen, ameliyatlarda iç organların dikişlerinde kullanılan ip materyalidir. Allerjik yapısı olmayıp tıpta yıllardır güvenle kullanılmaktadır.
Özellikle 3D İp Estetiğinde kullanılan ipler 6 ay gibi bir sürede dokuda erirler. Ancak germe etkileri yeni kolajen ve elastin lif oluşuma bağlı olarak uzun süre devam eder.
Cilt yapısı, yüz şekli ve ihtiyaca göre diğer ip materyalleri ve yöntemleri kombine kullanabilir. Ayrıca Dolgu, PRP, mezoterapi gibi yöntemlerde başka bir zaman yada beraberinde kullanılabilir.
3 D ip estetiği ile görülen etkiler nedir?

İp uygulaması sonrası dört temel etki görülür;

1. Sarkmış cildin toparlanmasını ve yukarı doğru kalkmasını sağlar. Yüz ovalitesinin düzelmesini sağlar.
İp materyalinin gövdesindeki her yönlü dikensi yapılardan dolayı ciltte kuvvetli bir tutunma sağlar. Uygulama anında dahi kendisini gösterir.
2. Yerçekimi etkisine karşı cildin direncini artırır.
Burada kullanılan ipler 6-8 ay boyunca dokuda kalır. Bu sürede meydana getirdiği fibroblast aktivasyonu ile doku altında fibrotik bantlar oluşturur. İp erirken olduğu dokuda kendi doğal iplerini oluşturmuş olur. Uzun süreli dayanıklılığı ile yerçekimi etkisine karşı cildi sarkmaya karşı dirençli kılmaya yardımcı olur.
3. Cilt elastikiyetini artırır.
İplerin bulunduğu dokuda gerçekleşen yeni hücre oluşumu aynı zamanda ciltte yoğun elastikiyet artışı ve sıkılaşma sağlar.
4. Yüzde oluşan volüm kayıpları giderilir. Yüz ovalitesinde düzelme sağlanır.
Yaşla birlikte cilt hücrelerinin azalması ve cilt altı dokuların zayıflaması ile yüz de volüm kaybı meydana gelir. İplerin bulunduğu dokuda hücre oluşumu ve elastikiyet artışı, cilt alt katmanlarında yapılanmaya sebep olur. Bu etki ile kaybolan yüz ovalitesi düzelir.
Özetle; yüzdeki sarkmaların giderilmesi, yerçekimine karşı direnç oluşturulması, ciltte elastikiyet artışı ve yüzde volüm kayıplarının telafi edilmesini sağlar.

3D İp Estetiği nasıl uygulanır?

Uygulama uzman hekim tarafından steril koşularda gerçekleştirilir. Lokal Anestezi ile uygulama yapılacak alan uyuşturulur. Kılavuz iğneler ile sadece 3D kanüllerin giriş delikleri açılır. Her bir kanül için tek bir iğne girişi yeterlidir. Yüzdeki probleme göre yeterli sayıda 3D ipler uygun bölgelere yerleşrtirilir. İşlem ortalama yaklaşık 45 dakika sürer.
Etkisi ne zaman başlar?
Uygulama yapılır yapılmaz yüzdeki gerilme etkisi görülür. Ciltte canlanma, yüz ovalinin sıkılaşması gibi diğer etkiler de 15 günden itibaren kendisini göstermeye başlar. Sürekli devam eden fibroblast aktivasyonu sayesinde her geçen gün ciltte iyi yöndeki etkiler görülmeye devam eder.

3D İp Estetiğinin ömrü nedir?

Bu yöntemde sürekli bir hücre aktivasyonu ve cilt yenilenmesi söz konusudur. Aslında yapılan işlemle cilt yaşı gençleştirilmiş olur. Kalıcılık süresi yaş, genetik yapı, metabolizma hızı, çalışma şartları gibi faktörlere göre değişmektedir.
Yapılan çalışmalar 3D İp Estetiği yönteminin 1,5 ila 3 yıl arasında kalıcılık sağlayabileceğini bizlere göstermektedir.
3D İp Estetiği kimler tarafından uygulanabilir?
Bu ve benzeri diğer işlemlerde olduğu gibi özellikle bir deneyimli bir uzman hekim tarafından uygulanmalıdır.