LİPOLİZ İLE BÖLGESEL İNCELME

Liposuction ameliyatı olmak istemeyen ve bölgesel olarak incelmeyi hedefleyen hastaların tedavisinde tercih edilen bir bölgesel incelme yöntemidir.. Lipoliz, yağ fazlalığı bulunan bölgeye soyadan elde edİlen phosphatidylcholine adlı ilacın enjekte edilmesi ile o bölgedeki yağların eritilmesi işlemidir.

Soyadan elde edilen phosphatidylcholine insan vücudunda bulunan ve yağ metabolizmasında önemli rol oynayan bir maddedir . Bu yöntemin amacı bu maddeyi yağ fazlalığı olan bölgelere enjeksiyon ile vererek talep edilen bölgelerdeki yağların eritilmesine dayanmaktadır. Enjekte edildiğinde yağ hücrelerinin zarının geçirgenliğini artırması, parçalanan yağ hücrelerinin vücut tarafından yok edilmesini hedefler. İşlem doğal şekline benzer şekilde yağ yıkılımını artırmak amacıyla uygulanmaktadır.

Geçirgenliği artan ya da parçalanan yağ hücre zarından yağ asitleri kana geçer. Bu işlem yapıldığında uyulması gereken en önemli husus; kana geçen yağ asitlerini enerji kaynağı olarak kullanılmasının sağlanması gerektiği. Parçalan yağ idrarla atılır diye bir durum söz konusu değildir. Bu yüzden karbonhidrat en az tüketilerek vücudun enerji kaynağı olarak yağ asitlerini kullanması sağlanmalı ve bol egzersiz yapılarak kalori harcanmalıdır. Böylelikle fazla yağların vücuttan atılımına yardımcı olmak mümkün olacaktır.

Lipoliz Nasıl Uygulanır?

Mezoterapi iğnesine benzer son derece ince bir iğnesi olan Mezoterapi tabancası denilen özel bir cihaz ile ile uygulama yapılır . öncesinde herhengi bir anestezi gerektirmeyen bu yöntemde buz ile soğutma sayesinde ağrı olmaz.

Uygulama yapılan bölgelerde hafif kızarıklık, kaşınma, ödem ve kimi noktalarda küçük morarmalar görülebilir, bu durum ortalama 1 hafta devam edebilir, aynı zamanda enjeksiyondan sonraki birkaç günde bölgelerde hafif bir ısı artışı ve ağrı his edilebilir.

Lipoliz 2-4 hafta aralıklarla yapılmaktadır. Yine de seans sayısı; kullanılan ilaç miktarı ve hedef yağ kitlesi ile doğru orantılıdır.

Lipolizden Sonraki Süreç Nedir?

Bu yöntem kilo verme değil bölgesel incelme yöntemidir. Ancak hasta sonrasında bol su içer ve sağlıklı ve dengeli beslenirse kilo vermesi mümkündür.Lipoliz ile beraber kişi genel vücutta kilo kaybetmek istiyorsa sağlıklı bir beslenme ve diyet yapması önerilmektedir. Bu yöntem, vücutta genel kilo kaybından çok bazı bölgelerde yerleşen yağ fazlalıklarının giderilmesine ve azaltmasına yardımcı olur. Etkili sportif bir faaliyet eklenmesi, kas dokusunun güçlenmesi ve vücut hatlarının istenilen şeklin verilmesine yardımcı olacaktır

Lipoliz Kimlere ve Hangi Bölgelere Uygulanır?

Bölgesel ve kalıcı yağ depolarını yok etmek için yararlanabileceğiniz bu yöntem bir kilo verme yöntemi değildir.

Zayıflama yöntemi olmaktan çok rejime, hatta spora dirençli olan, kalın yağ dokusu bulunan bölgelere yönelik bir uygulamadır. 15-30 kilo fazlası olan bir kişi lipoliz için iyi bir aday değildir. Hamileler, süt veren anneler, şeker hastaları, kalp rahatsızlığı olanlar, kanser hastaları ve verilen ilaçlara alerjisi olanlar için uygun değildir