SİVİLCE VE SİVİLCE İZLERİNDEN KURTULMANIZ MÜMKÜN !

Ergenlik döneminde veya sonrasında çıkan bazı sivilceler derin izler bırakabilir.

İzlerin oluşumunda sivilcelerin sıkılmasının yanı sıra genetik yatkınlık, aknenin yapısal olarak derin yerleşimi ve hormonal faktörler de rol almaktadır. Artık sivilcelerden bu izlerden kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. Bu izlerin giderilmesinde en başarılı tedavi yöntemleri Fraksiyonel lazer, altın frekans, skar enjeksiyon terapisi ve PRP- kök hücre tedavileridir

Sivilce izlerinin tedavisinde fraksiyonel lazer

Lazerle iz tedavilerinde güncel olarak en yaygın kullanılan lazerler, Erbium YAG ve Karbondioksit lazer cihazlarıdır. Her iki cihaz da benzer işlem yapmasına rağmen, Erbium lazerlerin soyma sırasındaki su emilimi karbondioksit lazerlere göre 16 kat daha fazla ama hasar riski daha düşüktür. Bu nedenle yapılan araştırmalarda Erbium lazerler ile yapılan deri soyma, karbondioksit lazer uygulamalarına göre daha etkili ve daha güvenilir bulunmuştur. Erbium lazerler ile yapılan fraksiyonel lazer peeling uygulamalarında uygulama sırasında ağrı çok az olup, işlem sonrasında yara iyileşme süresi, ve leke kalma riski Karbondioksit lazerlere göre çok düşüktür. İşlem sırası ve sonrasında yanma ve ağrı hissi çok az olduğu için Erbium lazerler ''Soğuk Lazer'' olarak adlandırılır.

Lazerle Peeling işlemi sırasında cildin üst tabakası doktorunuz tarafından belirlenecek sizin için uygun bir derinlikte soyulması, alttan sağlıklı derinin pürüzsüz ve lekesiz olarak gelmesini sağlama işlemidir. Soymanın derinliği, sivilcenin bıraktığı izin derinliğine, kişinin deri kalınlığına ve deri rengine göre değişir.

Nasıl uygulanır?

Lazer soyma işlemi klinikte uzman hekimler tarafından yapılmadır. Uygulama için güneş ışınlarının etkisinin azaldığı sonbahar ve kış dönemi tercih edilir. Öncesinde lokal anestezik kremler sürülerek ile kişinin ağrı duyması engellenir. Yüzeysel sivilce izlerinde ve hafif soymalarda uyuşurucu kremlere gerek bile olmaz. İşlem 30 dakika kadar sürer. Lazer soymada kıl kökleri, sakal, ter ve yağ bezleri etkilenmeden, derinin hasarlı bölgesi deri buharlaşması ile soyulur. Sonrasında deride kızarıklık ve hafif ödem izlenir. Lzer sonrası hekim tarafından uygulanan özel bir maske ile kızarıklık ve ödem kısa sürede geriler. Ardından 4-7 gün süren deride yüzeyel soyulma ve derin soyma ise kabuklanma gözlenir. Bu süreçte doktorun önerdiği kremler sürülmeli ve güneşten çok iyi korunulmalıdır.

Tedavi Kaç Seanstan oluşur ve Sonrasında Cildin durumu Nasıl Değişir?

Seans sayısı hastanın cilt yapısına ve sivilce izlerinin derinliğine göre değişmektedir. Cildin üst tabakasının yeniden oluşmaya başladığı 1 haftadan itibaren, cildin yapısındaki olumlu değişim ve sivilce izlerinin derinliğindeki azalma net olarak fark edilir. Erbium lazer uygulamaları sonrasında izlerdeki iyişleşme tedavi bitimi ile sınırlı kalmayıp, kollajen yenilenmesi seanstan 6-12 ay sonra bile devam etmektedir. Yoğun sivilce izi olmayıp sadece gözenek genişliğinden şikayetçi hastalar için tek seansta bile gözeneklerde küçülme sağlanabilir. Ayrıca cilt yüzeyinde yeni oluşan sağlıklı ve taze hücreler cildinizin daha aydınlık ve genç bir görünmesini sağlar. 1-2 ay ara ile 2-5 seanslık lazer soyma işlemi gerekebilir. Tedavi bitiminde akne izlerinde %50-80 oranında iyileşme elde etmek mümkündür.

Altın Frekans (scarlet) ile Akne ve Akne İzi tedavisi

Fraksiyonel radyofrekans (Scarlet) cilt gençleştime, sarkma, kırışıklık, sivilce ve yara izi ( hafif çöküklük-çukurlar) , keloid (kabarık deri), genişlemiş gözenek, cilt lekeleri, yüz kılcal damarları ve saç dökülme problemlerinde kullanılan radyofrekans teknolojisidir.

Fraksiyonel radyofrekans (Scarlet) nasıl etki eder?

Fraksiyonel Mikroiğneler ciltte küçük delikler açar, cildin bunları onarması ile tekrar yenilenme süreci başlar, cildin üst tabakasındaki hücre gelişim faktörleri harekete geçer. Ciltte açılan küçük delikler sayesinde işlem anında diğer enjeksiyon ürünleri ve bakım kremleri, serumları, PRP ile birlikte yapılabilir. Bu yöntemler Scarlet etkinliğini arttırır.

Aynı anda deri altına 60 dereceye kadar verilen radyofrekans ısısı kollajen liflerini uyarır. Kollajen uyarımı ciltte toparlanma, sıkılaşma sivilcenin bırkatığı çukur izlerin dolmasını sağlarken aynı zamanda akneye yol açan bakterileri yok eder ve fazla çalışan yağ bezlerini küçültür. Bu sayede hem akne azalır hem de siyah noktalar kaybolur ve geniş gözenekler kapanır.

Fraksiyonel radyofrekans (Scarlet) sonuçları ne zaman görülür?

Uygulamadan hemen sonra yenilenmiş ve sıkılaşmış bir cilt ortaya çıkar, en belirgin etkiler üçüncü haftada görülmeye başlar. Kollajen lifleri üzerindeki etkisi altıncı aya kadar devam eder. 1 ay aralarla uygulanan 3-5 seans sonrası, cilt gençleştirme de yılda 1 tekrar uygulamaları yapılır.

Fraksiyonel radyofrekans (Scarlet) uygulamasını avantajları nedir?

Fraksiyonel radyofrekans (Scarlet) , tüm yaş gruplarına uygulanabilir. Uygulama süresi ve iyileşme süresi kısadır. İşlem sonrası morarma ve kanama gibi etkiler olmaz.

Fraksiyonel radyofrekans yöntemi lazer ve diğer uygulamalardan farklı olarak yaz aylarında da güvenle uygulanabilir, lekelenme riski yoktur. Ayrıca işlem sonrası hiçbir özel bakım gerektirmez. Bu yöntemin bilinen önemli bir yan etkisi yoktur.

Akne ve Akne İzi Mikroderma Terapisi:

Akneye yol açan bakterileri azaltmak ve aynı akne iz ve lekelerini azaltmak için bitkisel ajanlardan hazırlanan enjeksiyon ürünlerinden faydalanmak mümkün. Bu işlemde cilt anestezi bir kremle uyuşturulduktan sonra özel cihazlar ile deri altına bu mikro enjeksiyon ürünlerinin enjeksiyonu yapılır. Amaç hedef dokuya yani sivilceli veya iz kalmış bölgeye direkt tedavi amaçlı ulaşmaktır. Özellikle ağızdan ilaç kullanmak istemeyen hastalara uygun olan bu yöntem de her mevsim ve her yaş grubunda uygulanabilmektedir.

Akne Lazeri:

Fotona Nd Yag Lazerle sivilce tedavileri, yağ bezleri ve porları küçültmesi ve akneye neden olan bakteriyi ( propioni bacterium acnes ) öldürmesi nedeniyle daha üstün bir tedavi seçeneğidir. İki hafta ara ile 4-8 seans şeklinde planlanır, ağrısızdır. Yapılan bilimsel çalışmalarda lazerin yağ bezlerini kalıcı şekilde küçülttüğü görülmüştür. Tedavi sonrasında sivilcenin tekrarlama olasılığı ilaç tedavilerine oranla çok daha düşüktür, bu nedenle son yıllarda Lazerle Akne tedavisi ilaç tedavilerine tercih edilmektedir.

Kimyasal peeling derinin üst tabakasının bazı asidik madedeler soyulması yöntemidir. Tedavide derin peelingler yan etkiler nedeni ile tercih edilmemektedir. Peeling amacıyla kullanılan ürünler alfa hidroksi asitler (AHA), azeleik asit, beta hidroksi asitler, ve salisilik asitlerdir. Peeling ajanının türüne göre 3-8 seans arasında tedavi uygulanır. En sık görülen yan etkiler kızarıklık, kabuklanma ve deride hassasiyettir, bu etkiler de 3-10 günde geriler.özellikle yüzeyel leke, yağlı ve genişlemiş gözenekleri olan deri tipinde daha başarılı sonuçlar elde edilir. Bu yöntem ile uygun ciltlerde hem akne hem de akne izlerinde belirgin iyileşme sağlanır.