LAZERLE ÇATLAK TEDAVİSİ

Çatlaklar, cildin aşırı gerilmesi sonucu derideki elastik dokunun kırılması ile oluşur.

Cildimizin normalde destek dokusunu kollojen ve elastin lifleri oluşturur. Cilt çatlaklarında bu elastin lifleri hasar görür. Esnek elastin liflerinde ki hasarın ciltte onarılması zor olan tek şey olması çatlak tedavilerini zor kılar. Başlangıçta kırmızı -mor arası renkte olan çatlaklar zamanla beyaz küçüklü büyük çizgilere dönüşür.
Çatlaklar en çok karın, kalça, meme üzeri ve bacaklarda görülür. Hamilelik, hızlı ve fazla miktarda kilo değişimleri, genetik yatkınlık , ergenlik dönemi, vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar ve bazı hastalıklar da oluşabilen çatlakların esas nedeni tamamen hormonal etkilerdir.

Vücut çatlakları kadın ve erkekler için büyük bir problemdir.

Kadınların çözüm bulamadıkları kozmetik sorunlar arasında gösterilen çatlakların tedavisinde son bir kaç yıldır umut veren gelişmeler var. Türkiye’de yeni uygulanmaya başlanan Striaplasti yöntemi sayesinde çatlağın ciltte neden olduğu çukurlaşma ve renk farkı büyük ölçüde azaltılıyor.

Striaplasti olarak isimlendirilen yöntem Fraksiyonel Erbiyum Yag laserler ile yapılmaktadır. Cilt çatlakları beyaz olduğunda tercih edilir. Eğer cilt çatlakları kırmızı renk ise diğer laser türleri veya başka çatlak tedavi yöntemleri uygulanır.

Striaplasti ile geç dönem cilt çatlaklarında küçük porlar şeklinde hasarlandirma yaparak yeni daha gergin ve daha pürüssüz bir deri görüntüsü elde ediyoruz. Genelde çatlak bölgelerinde elastik doku dışında kollojen de de gevşeklik oluşur, bu deri gevşekliği ve renk farklılığını da Erbium laser ile azaltmak mümkün. Özellikle çatlak olmasa da; iç bacak ve kol sarkma bölgelerinde de uygulama yapılabilir.

Striaplasti seanlarını ayda 1 kez ve 3-4 seans uygulamak yeterli olur. Sonuçlar genellikle ilk seans sonrası bile görülmekle birlikte kollojen ve elastin üretiminde ki değişimlerden dolayı 6 aya kadar artan etki devam eder. Işlem sonrası tedaviye destekleyici olarak retinoik asit içeren çatlak kremleri ve nemlendirici uygulamaları önerilir.