LAZER İLE TIRNAK MANTARI

Tırnak MantarıLazerle Tırnak Mantarı Tedavisi Mümkün!

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarı, bir çeşit enfeksiyondur. Bu enfeksiyon, dermatofit denilen bir organizmadan oluşmaktadır. Tırnak mantarı genellikle tırnak yatağında oluşur ve tırnaklara yayılarak çeşitli problemlere neden olur.

Tırnak mantarı belirtileri tırnakta çeşitli şekil bozuklukları, tırnak renginde sararma, kalınlaşma ve koku oluşumu olabilir .

Lazer ile Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tırnak mantarı tedavisi en az 3 ay süren ağızna alınan ilaçlar ve ek olarak tırnak losyonları ile yapılabilir. Ağızdan ilaç kulanamayan veya kullanmak istemeyen hastalar için tek etkili tedavi yöntemi lazer uygulamalarıdır. Tedavide Nd YAG ve Q Swich lazerler kullanılır.

Uygulama lazer cihazları yardımı ile yapılır. Tırnak kökü ve tırnak üzeri lazer ışınları ile taranır. İşlemde herhangi bir anesteziye ihtiyaç yoktur. İşlemler ortalama 15 dakika sürer. Mantar problemi ve problemin yaşandığı tırnak sayısına göre seans sayısı değişkenlik gösterebilir.

Lazerler Mantarları Üzerine Nasıl Etki Eder?

Lazer ışınlarının yaydığı enerjisinden dolayı belli bir derecede ısısı vardır. Bu ısı enerjisi mantarları yok etme yeteneğine sahiptir. Bu ısı enerjisi ile birkaç senasta mantarlar yok edilir. Lazer ile mantarlar kurutulduktan sonra tırnak uzayarak şekli düzelmeye başlar .

Lazerin Tırnaklara Bir Zararı Var Mıdır?

Bu tedavi yan etkisisiz ve güvenli bir uygulamadır. Lazer tırnaklarda acı ve ağrı yaratmadan sadece mantarları öldürür. Başka bir yan etki veya şekil bozukluğu söz konusu değildir.

Tırnak Mantarı Tedavisi Kaç Seansta Yapılır?

Uygulama hasta tırnağın kalınlığına ve enfeksiyonun süresine göre 2-4 hafta ara ile 2 ila 4 seans uygulanır.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp