Saç Dökülmesi ve Tedavisi Hakkında Merak Ettikleriniz

Sac_tedavisi

İnsan saç telinin gelişim süresi 2-6 yıldır, dinlenme fazı ise 2-3 aydır. Saç tellerinden %90'ı gelişim geri kalan %10’luk kısmı ise dinlenme dönemindedir.

Dinlenme dönemindeki saç tellerinden günde ortalama 100 adetinin dökülmesi normaldir. Daha fazla saç dökülmesi mevsimsel geçici olabileceği gibi pek çok durumda da hastalık göstergesi olabilir. Bu durumda bir dermatoloğa danışılması gereklidir.

 • Genel saç dökülmesinin genetik etken dışındaki nedenleri
 • Hamilelik sonrası saç dökülmesi
 • Mevsimsel saç dökülmesi
 • Ateşli hastalık, ameliyat ve kaza gibi olayların sonrası saç dökülmesi
 • Bazı bağlı saç dökülmesi
 • Demir eksikliği, vitamin B12 eksikliği sonucu
 • Tiroit hastalıkları (guatr) nedeniyle saç dökülmesi
 • Yoğun stres nedeniyle saç dökülmesi
 • Aşırı rejim ve proteinden eksik beslenme sonucu saç dökülmesi
 • Yanlış uygulanan saç bakım ürünleri nedeniyle saç dökülmesi
 • Hormon dengesizliği nedeniyle saç dökülmesi

Saç dökülmesinde öncelikle neden tespit edilir ve buna göre saç dökülmesi dermatolog tarafından tedavisi düzenlenir.

Saç dökülmesinde teşhis ve tedavi

Saç dökülmesinin nedeni; saç derisinin muayenesi, saç tellerinin dermoskopik ve gerekirse trikogram yöntemi ile mikroskopik tetkiki ve kan tetkikleri ile tespit edilir. Daha sonra saç dökülmesi tedavisi düzenlenir. Saç dökülmesinin erken dönemlerinde yapılan tedaviler başarılı olmaktadır.

Saç dökülmesi tedavisi için en önemli yöntem doğru teşhistir. Saç dökülmesi kişiye özeldir. Bir rahatsızlık sonucu saç dökülmesi var ise saç dökülmesi tedavisi buna göre düzenlenir.

Saç dökülmesinde ilaç tedavilerinin yanı sıra en başarılı yöntemler PRP ve saçlı deri mezoterapisidir.

PRP (Platelet Rich Plasma)

Platelet yani trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması adı verilen tedavi yöntemidir. Bu uygulamada kişiden alınan az miktardaki kanın , özel bir tüpe konularak santrifüj işlemine tabi tutulduktan sonra elde edilen “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma” yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesidir. Zenginleşen Plateletler içerdikleri büyüme faktörleri ile saç dökülmesini durdurabilir ve yeni saç köklerinin oluşmasını sağlayabilir. Son derece ağrısız olan çok ince uçlu iğneler tarafından saç dökülmesi olan bölgeye PRP maddesi uygulanır. Kullanılan plateletler hastanın kendisinden alındığı için son derece sağlıklı ve güvenilir bir yöntemdir. Böylece diğer tedavilerden farklı olarak daha doğal bir yöntem ile daha etkili ve daha uzun süreli sonuçlar elde edilir. Tedavi ortalama 3 hafta ile en az 3 seans şeklinde uygulanır. Uygulama mutlaka dermatologlar tarafından klinik ve hastanelerde steril olarak yapılmalıdır.

Mezoterapi

Mezoterapi, etkinliği bütün dünyada kanıtlanmış bir yöntemdir. Bir çok ülkede uygulanıyor olması, her gün binlerce doktorun hastalarına uygulaması, yararlı bir yöntem olduğunun en güçlü kanıtıdır.

Bu yönetem ile hem saç dökülmesi durdurulabilmekte hem de yeni saç köklerinin oluşması sağlanabilmektedir. Mezoterapide yeni saç köklerinin oluşması için yardımcı olan vitamin ve mineraller çok ince uçlı iğneler ve daha etklili ve acısız olarakta mezoterapi tabancası denilen cihazlar ile dökülmenin olduğu saçlı deri bölgesine enjekte edilir. Tedavi 2-4 hafta ara ile dökülmenin seyrine göre 1 - 3 ay boyunca uygulanır .

Saç mezoterapisi saç dökülmesini durdurmak, var olan saçın kalitesini artırmak ve yeni saç çıkışlarını aktif hale getirmek için belli periyodlarla saçlı deriye uygulanan bir tedavi şeklidir.

Saç mezoterapisinin hem erkeklerde hem de bayanlarda yeniden saç gelişimi üzerinde olumlu etkileri gösterilmiştir.Genellikle daha ilk seanslarda saç dökülmesi durmakta ve yeni saç çıkımı sağlanabilmektedir. Saçların kalıcılığı açısından devamlılık gereklidir. Başlangıçta sık seanslar gerekebilmekle beraber idame tedavilerde uygulama aralığı uzamaktadır.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp